Zakupy online

prostowniki

Regeneracja turbosprężarek – czy każdą turbinę można naprawić?

23 maj 2022
Autor 
regeneracja turbosprężarek

Regeneracja turbosprężarek jest działaniem koniecznym wtedy, gdy w pojeździe dostrzegamy objawy uszkodzenia turbiny lub pierwsze z oznak jej zużycia. Dzięki szybkiej reakcji kierowców często możliwe staje się przywrócenie pełnej sprawności tej części bez konieczności jej całkowitej wymiany. Niektóre turbiny trafiają jednak do serwisów w tak złym stanie technicznym, że ich naprawa nie jest ani pożądana, ani możliwa. Sytuacje te są stosunkowo rzadkie, co nie zmienia faktu, że kierowcy powinni zwracać uwagę na wszelkie objawy nieprawidłowości w działaniu turbosprężarki.

Ponieważ turbo pojawia się w każdym silniku wysokoprężnym oraz coraz częściej w jednostkach benzynowych, usługa, jaką jest regeneracja turbosprężarek, cieszy się rosnącą popularnością użytkowników pojazdów osobowych. Wiele zależy jednak od zachowania ich samych. Odpowiedni styl jazdy i dbałość o rozgrzanie silnika przed jazdą oraz ochłodzenie go po skończonej jeździe to działania, które mogą zapobiec nadmiernej eksploatacji turbiny. Pracuje ona w ekstremalnie ciężkich warunkach, wysokich temperaturach i pod wpływem ogromnych sił. Jeżeli ulegnie awarii, nie zawsze da się ją naprawić – o tym każdorazowo powinien zadecydować fachowiec.

Jakie części wymagają regeneracji?

Regeneracja turbosprężarek to usługa, którą interesują się przede wszystkim użytkownicy samochodów, którzy zauważają pierwsze niepokojące objawy ze strony jej funkcjonowania. Jak jednak rozpoznać fakt, że turbina wymaga pomocy specjalisty i nie działa prawidłowo? Daje ona dość jednoznaczne znaki każdemu kierowcy. Gdy tylko ich nie zbagatelizuje, możliwa stanie się skuteczna naprawa części, pozwalająca zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Regeneracja zalecana może być w przypadku stwierdzenia niesprawności jakiegokolwiek elementu turbosprężarki, nieszczelności, zużycia części, ich uszkodzenia mechanicznego. Te usterki najczęściej uwidaczniają się w postaci najpopularniejszych objawów awarii turbosprężarki. Kierowcy zauważają zabarwione spaliny, które ulatniają się z układu wydechowego, odczuwają wyraźny spadek mocy silnika, nierówną pracę, słyszą charakterystyczne odgłosy spod maski samochodu (zwłaszcza gwizdy, świsty). Liczne są ponadto wycieki oleju i jego ubytki widoczne w niewystarczającym poziomie cieczy na bagnecie.

Ponieważ objawy uszkodzonej turbosprężarki nie przechodzą samoistnie, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań w celu przywrócenia sprawności całej części. Im szybciej kierowca zdecyduje się na pomoc specjalistów, tym mniejsze istnieje ryzyko dalszego i poważniejszego uszkodzenia turbiny podczas jazdy. Użytkowanie turbosprężarki w złym stanie technicznym może być powodem unieruchomienia samochodu.

Regeneracja turbosprężarek – na czym polega?

 

turbosprezarka

 

Pierwszym etapem regeneracji turbosprężarek jest demontaż i diagnostyka ich stanu technicznego. Najczęściej można je dostarczyć osobiście do specjalistycznego serwisu lub przesłać za pośrednictwem kuriera. Niektórzy klienci wolą jednak, gdy serwisant samodzielnie zdemontuje turbinę z samochodu, zapobiegając jej dodatkowym uszkodzeniom. Podczas dokładnej diagnostyki fachowcy oceniają stan turbiny i wszystkich jej komponentów, łącznie z ewentualnie występującym luzem osiowym. Konieczna jest również kontrola prawidłowego sposobu pracy turbiny i odpowiedniego poziomu wysterowania układu regulacji ciśnienia turbodoładowania. W zleceniu serwisant zapisuje wszelkie części i komponenty, jakie będą mu potrzebne podczas naprawy. Klient poznaje szacunkowy koszt regeneracji turbosprężarki.

Następnym etapem regeneracji jest dokładne oczyszczenie całej turbiny. Dopiero po użyciu myjki wysokociśnieniowej, a nawet ultradźwięków, na jaw wychodzą uszkodzenia, które dotychczas były ukryte. Niektóre elementy turbiny wymagają piaskowania. Następnie fachowcy wymieniają wszystkie uszkodzone części. Standardowo używa się oryginalnych elementów lub wysokiej klasy zamienników, posiadających identyczne parametry, co w uszkodzonej turbinie. Wymienia się również części eksploatacyjne turbiny – śrubki, uszczelnienia, łożyska i pierścienie. W kolejnym etapie konieczne jest wyważenie wirnika turbosprężarki, co skutecznie zapobiega występowaniu nawet drobnych nieprawidłowości w pracy układu wirującego. Ostatnim etapem naprawy jest ponowny montaż turbiny i kontrola jej jakości. Dopiero po wykonaniu testów szczelności olejowej i części wysokoobrotowej można przystąpić do montażu turbiny w samochodzie.

Regeneracja turbosprężarek – wyposażenie pracowni REGENT

Regeneracja turbosprężarek w firmie REGENT odbywa się z użyciem nowoczesnych maszyn specjalistycznych. Do swojej dyspozycji fachowcy mają przede wszystkim wyważarkę do rdzeni CMT-48 VSR BIG TWIN oraz nowoczesne modele maszyny TurboTest Expert. Pierwsza z nich służy do wyważania rdzenia turbiny, czyli oceny występowania ewentualnych zjawisk dynamicznych zlokalizowanych na wirniku. Nie są one pożądane podczas eksploatacji tej części głównie ze względu na możliwość uszkodzenia wirnika przy stwierdzeniu drgań lub nawet minimalnego ruchu mikrocząsteczek zanieczyszczeń. Druga z wymienionych maszyn służy do pomiarów masowego przepływu sekcji turbiny z walidacją prędkości wirnika. Umożliwia ponadto wykonanie pomiaru ciśnienia i przepływu powietrza. To swoisty tester, dzięki któremu można przeprowadzić proces szczegółowej diagnostyki i programowania danych parametrów turbiny.

Dzięki dostępności sklepu online firma umożliwia klientom dostęp do zamówienia usługi regeneracyjnej lub zakupu zregenerowanej turbosprężarki przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Serwis i regeneracja turbosprężarek to proces złożony, ale szybki. Fachowcy starają się, by nie trwał on dłużej niż 24 godziny. O wszystkich opóźnieniach i utrudnieniach podczas procesu naprawczego klienta informuje się na bieżąco.

Terminowość zleceń możliwa jest do utrzymania wyłącznie dzięki profesjonalnemu zapleczu magazynowemu. Dokonywane przez specjalistów zamówienia na poszczególne elementy turbosprężarki są systematyczne i regularne. Dzięki temu gwarantują oni dostępność większości z nich od ręki. Klient nie musi zatem oczekiwać na ich sprowadzenie bezpośrednio od producenta.

Których turbin nie da się zregenerować?

Nie każda turbosprężarka nadaje się do regeneracji. Nie wykonuje się jej zwłaszcza wtedy, gdy część jest poważnie i nieodwracalnie uszkodzona. Nawet wymiana komponentów nie przyniesie wówczas oczekiwanego rezultatu. Podobnie jest w przypadku wystąpienia uszkodzenia obudowy turbosprężarki lub samego wirnika. Do takich usterek może dojść w przypadku zaniechania systematycznej wymiany oleju, filtrów czy uszkodzenia wtryskiwacza. W takiej sytuacji kierowca ma tylko jedno rozwiązanie – kupno nowej turbiny lub innej części zregenerowanej.

Regeneracja jest korzystniejsza od kupna nowej turbosprężarki głównie pod względem ekonomicznym. Jeżeli układ doładowania jest na tyle sprawny technicznie, że możliwa jest jego naprawa, posłuży on po regeneracji jeszcze przez długi czas. Żywotność naprawianej turbiny jest zbliżona do jakości całkowicie nowej części. Odpowiednio eksploatowana powinna pozostać sprawna przez przebieg kolejnych 200-300 tysięcy kilometrów.

Właściwe użytkowanie turbosprężarki

Aby nie doprowadzić do uszkodzenia turbiny (nowej lub naprawionej), należy ściśle przestrzegać kilku wskazówek dotyczących prawidłowej eksploatacji samochodu osobowego wyposażonego w układ turbodoładowania. Konieczna jest systematyczna i skrupulatna wymiana oleju silnikowego wysokiej jakości i o odpowiednich właściwościach smarujących. Istotna jest również sprawność i czystość filtrów cząstek stałych, powietrza i oleju. Przed wyruszeniem w podróż warto pozostawić uruchomiony silnik na chwilę na jałowym biegu, co umożliwia olejowi dotarcie do wszystkich zakamarków turbosprężarki i silnika. Również po skończonej dynamicznej jeździe kierowca nie powinien od razu gasić silnika. Kilka chwil na jałowym biegu pomoże olejowi ostygnąć i odprowadzić substancję smarującą z układu. Zastygnięta może przyczyniać się do powstania uszkodzeń mechanicznych wewnątrz turbiny, a gdy dojdzie do wirnika – nawet jej zatarcia.

Reklama

Polecane

 • Prostowniki DECA seria FL
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki DECA FL, to inteligentny prostownik sterowany mikroprocesorem o szerokim zakresie zastosowań. Można go z powodzeniem używać w domu jak i w profesjonalnym warsztacie. Obsługuje akumulatory 6/12/24V o pojemności od 15 do 260Ah oznacza to, że znajdzie swoje zastosowanie przy ładowaniu samochodów osobowych, busów, samochodów ciężarowych, camperów, łodzi oraz ciągników…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT Truck HD
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT Truck HD przeznaczone są do wszystkich pojazdów i maszyn, które pracują w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli komuś zależy na tym, aby intensywnie eksploatować swoje urządzenia rozruchowe, nie mógł trafić lepiej. To najlepsza opcja z możliwych, a seria Truck HD została stworzona dla bardzo wymagających klientów. Produkty rozruchowe z…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA EFB YBX 7000
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów. Seria akumulatorów yuasa YBX7000 dedykowana jest do systemów start-stop bez systemu odzyskiwaniem energii z hamowania pojazdu.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Baza motoryzacyjna – gdzie szukać sklepów i hurtowni motoryzacyjnych?
  • wtorek, 02 sierpień 2022

  Samochody, jak każda rzecz na świecie, potrafią zepsuć się w najmniej odpowiednim momencie. Czasem usterka jest na tyle drobna, że naprawy możemy dokonać we własnym zakresie. By to jednak zrobić należy znaleźć sklep lub hurtownię motoryzacyjną. Jak? O tym w poniższym tekście.

  Czytaj więcej
 • Wstawienie szyby w aucie. Ile kosztuje?
  • środa, 27 lipiec 2022

  Szyby samochodowe nie tylko pozwalają nam podziwiać krajobrazy za oknem. Przede wszystkim mają zapewniać bezpieczeństwo – zwłaszcza ta przednia. Dziś pokażemy, które szyby wymienia się najczęściej, jak to się robi oraz zdradzimy Ci sposób na to, by nie płacić za ich wymianę z własnej kieszeni.

  Czytaj więcej
 • Jak szybko i efektywnie usunąć głębokie rysy w lakierze?
  • środa, 27 lipiec 2022

  Rysy na lakierze to zmora każdego posiadacza „4 kółka”, choć nie tylko wszak i posiadaczy ścigaczy czy innych motocykli doprowadzają do szewskiej pasji. Przyczyn powstawania rys na lakierze jest wiele, od obcierki na parkingu, przez drobny żwir, nieumiejętne używanie myjki ciśnieniowej aż po akty wandalizmu. Jednak gdy pojawi się rysa nie jest istotne to jak powstała, bo przecież czasu już się nie cofnie, a raczej ważne jest to, by usunąć rysę szybko i efektywnie. Nasz dzisiejszy poradnik będzie dotyczył usuwania głębokich rys.

  Czytaj więcej
 • Samochód firmowy na kredyt – 5 kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę
  • poniedziałek, 25 lipiec 2022

  Zakup firmowego samochodu w wielu przypadkach okazuje się koniecznym rozwiązaniem, które ułatwia prowadzenie działalności i rozwiązuje wiele trudnych logistycznie kwestii transportu. Wiąże się on jednak z wydatkiem, który dla wielu przedsiębiorców może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

  Czytaj więcej

News

 • Płukanka silnika TEC2000 – zadbaj o doskonałą kondycję swojego samochodu
  • piątek, 05 sierpień 2022

  Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak zanieczyszczenia mogą niekorzystnie wpływać na pracę silnika. Dowiadujemy się tego dopiero kiedy nastąpi awaria i zmuszeni jesteśmy ponieść bardzo wysokie koszty naprawy. Możemy jednak uniknąć większości takich sytuacji, utrzymując jednostkę napędową w doskonałej kondycji. Nie potrzebne są do tego wizyty u mechanika – wystarczy skorzystać z nowoczesnej płukanki do silnika od TEC200. Przekonaj się, jak działa nasz preparat i jakie korzyści może przynieść jego używanie.

  Czytaj więcej
 • System etoll - co to jest i jak korzystać?
  • wtorek, 21 czerwiec 2022

  Poruszanie się płatnymi odcinkami dróg państwowych nie musi być skomplikowane, motoryzacja ciągle się rozwija i co rusz pojawiają się nowe systemy z którymi warto się zapoznać. Etoll to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu kierowcy mogą skorzystać z bezobsługowej opłaty za przejazdy wspomnianymi wyżej drogami. Wystarczy skorzystać z danych geolokalizacyjnych i cieszyć się pełnym komfortem przejazdu. Nadzór nad omawianym systemem sprawuje Krajowa Administracja Skarbowa, a całość obejmuje swoim zasięgiem odcinki autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

  Czytaj więcej
 • Czy warto regenerować sprzęgło hydrokinetyczne?
  • piątek, 17 czerwiec 2022

  Czy warto regenerować sprzęgło hydrokinetyczne? A może lepszą opcją będzie zakup nowego? Na czym polega regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  Czytaj więcej
 • Zawieszenia MTS Technik
  • piątek, 17 czerwiec 2022

  MTS Technik jest świetnie znana w tunningowym świecie motoryzacyjnym, szczególnie dzięki znakomitym zawieszeniom gwintowanym. Jest to bardzo częsty wybór tych modyfikujących swoje samochody w przypadku zmiany zawieszenia w samochodzie właśnie na zawieszenie gwintowane. Na doświadczenie firmy składają się lata dobrych wyborów zawieszeń dla klientów o różnych potrzebach, którzy zawsze są zadowoleni. Zawieszenia samochodowe MTS poddawane są różnych testom laboratoryjnym i drogowym po to, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Zawieszenia projektowane są z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, do samochodów, które muszą sprostać wymaganiom użytkownika w każdym warunkach drogowych zarówno tych bardziej wyczynowych jak i codziennych

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 7093 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 5365 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 6596 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 5788 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 5405 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 5650 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 5561 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 6980 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743